Menu Zamknij

Jak Sfinansować Lokatę

Każdy, kto decyduje się na powiększenie swoich oszczędności z pomocą banków, zadaje sobie pytanie, jakie są najlepsze lokaty, na które możemy odłożyć swoje środki pieniężne.

W jaki sposób ułatwić sobie wybór jednej prywatnej oferty, która będzie najbardziej spełniała nasze oczekiwania oraz, która oferta przyniesie nam największe zyski? W tej sytuacji pojawia się jedno zasadnicze pytanie – jaka jest najlepsza lokata bankowa? Otóż większość ludzi, którzy decydują się na ten właśnie sposób oszczędzania, głównie zwraca uwagę na oprocentowanie lokat. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze oferty nie należy kierować się tylko oprocentowaniem. Istnieją również inne czynniki, które mają równie duży wpływ, na przebieg naszego oszczędzania.

Pierwszym krokiem jaki należy zrobić jest uświadomienie sobie, na co chcemy zaoszczędzić pieniądze. Ale co zrobić dalej i na jakie czynniki należy więc zwrócić uwagę, przy wyborze lokaty? Na początek powinniśmy się zdecydować na jaki czas zawieramy umowę – może ona wynosić np. miesiąc, kwartał, rok, dwa lata itd. Okres trwania umowy jest oczywiście silnie powiązany, z naszymi osobistymi preferencjami. Bowiem jeśli chcemy zaoszczędzić na wakacyjny wyjazd do Grecji, który odbędzie się za cztery miesiące, to w takiej sytuacji nie będziemy zakładać lokaty na rok lub dwa lata.

Warto decydować się na najlepsze lokaty bankowe w lipcu 2019 roku w przypadku kiedy chcemy zaoszczędzić na przyszłość naszą lub naszego dziecka. W takiej sytuacji zdecydowanie, powiększymy swój zarobek na odsetkach. Lokaty krótkoterminowe zaś są dobrym rozwiązaniem w przypadku kiedy planujemy większe wydatki w niedalekiej przyszłości. Kolejną rzeczą na, którą należy zwrócić uwagę jest kapitalizacja odsetek. Na czym to polega? Zasada działania jest prosta, bowiem im częściej odsetki są doliczane do aktualnego stanu naszego konta, tym więcej na tym zarobimy.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Powinniśmy również uważać na indywidualne wymagania banków. Należy pamiętać, że banki, stosują różne chwyty marketingowe. Aby odpowiednio wybrać ofertę, powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową i to nie tylko z częścią informacyjną, ale również zwróćmy uwagę na zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji. Aby mieć całkowitą pewność, że nasze środki powędrują na odpowiednią dla nas lokatę, możemy jeszcze zorientować się, czy wybrana przez nas lokata jest odnawialna.
Co to znaczy?

Lokata odnawialna jest to lokata, którą bank przedłuża automatycznie na kolejny okres czasu. Należy jednak pamiętać, że odnawianie lokaty najczęściej skutkuje mniej korzystnym oprocentowaniem naszych przedłużonych oszczędności. Jednak należy również wiedzieć o tym, że niektóre banki umożliwiają nam modyfikację parametru, dotyczącego odnawialności naszej lokaty.

Warto kierować się powyższymi wskazówkami w sytuacji, gdy nie wiemy, na jaką lokatę się zdecydować, a chcielibyśmy, aby nasze środki pieniężne, zostały ulokowane w miejscu najbardziej spełniającym nasze wymagania.